O Rájci-Jestřebí

Rájec-Jestřebí leží v turisticky vděčné, oku lahodící krajině. "Půvabná Rájec září v nejkrásnějším slunečním svitu a zasluhuje právem jména ,které má". Dominantou města, a turisticky zajímavým je klasicistní zámek ve francouzkém stylu s anglickým parkem,který je veřejně přístupný.

Rájec má velmi dlouhou historii a patří k nejstarším obcím. Původní majitelé byli olomoučtí biskupové a první písemná zmínka o Rájci je z roku 1131. Dá se ale předpokládat,že osada tohoto jména zde existovala mnohem dříve. V roce 1570 byl zbudován původní renesanční zámek, který se nachází nad kostelem. V roce 1763-69 dali nový majitelé rodu Salmů vybudovat nový zámek na novém místě, který můžeme obdivovat i dnes.

Za panování majitele Hugo Františka Salma od roku 1811 dochází k významnému rozvoji v oblasti průmyslu jak v obci samotné, ale i v okolí. Založil železniční trať, zbudoval řadu továren, cukrovar, přádelnu, slévárnu a pod.

Jestřebí je poprvé písemně zmiňováno v roce 1371. Majiteli byli páni z Bořitova, kteří zde založili vladycké sídlo, dvůr Svéslav. V roce 1590 již patří Rájci. Do roku 1850 spadá pod černohorské panství. Po té je už více spjato s Rájcí,což vede roku 1960 ke vzniku dvouměstí.

Pod město spadají i dvě osady. Karolín o němž je první zmínka z roku 1760 a Holešín, o kterém se dozvídáme již roku 1349.

Dnes zde fungují Šamotové závody, Chema, pila, zemědělské družstvo Zera a mnoho firem a firmiček.

Návštěvu koncertu si můžete zpříjemnit prohlídkou města a zámku.

Budeme se na vás těšit.